«ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ 17ου ΡΗΓΕΙΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ»

0

Αθλητές αλλά και λάτρεις του αθλητισμού όλων των ηλικιών κατέκλυσαν την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 το Βελεστίνο λαμβάνοντας μέρος στο 17ο Ρήγειο Δρόμο του Δήμου Ρήγα Φεραίου.
Οι συμμετέχοντες άγγιξαν τους 400 με ηλικίες από νήπια έως και 74 ετών, οι οποίοι είτε προέρχονταν από Γυμναστικούς – Αθλητικούς Συλλόγους είτε επρόκειτο για μεμονωμένους αθλητές.
Ο Ρήγειος Δρόμος περιελάμβανε συνολικά 4 διαδρομές με εκκίνηση από σημεία του Βελεστίνου, και συγκεκριμένα η πρώτη από το 1ο Νηπιαγωγείο Βελεστίνου, η δεύτερη από τον Ανδριάντα του Ρήγα Βελεστινλή, η τρίτη από την Υπέρεια Κρήνη ενώ η τέταρτη και μεγαλύτερη διαδρομή από την κεντρική πλατεία του Αγίου Γεωργίου με τερματισμό όλων έμπροσθεν του Δημαρχείου. Οι διαδρομές είχαν τα εξής μέτρα:
1η 200 μ.
2η 400 μ.
3η 2000 μ.
4η 7,6 χιλιομέτρων.
Ο 17ος Ρήγειος Δρόμος ήταν μία συνδιοργάνωση του Δήμου Ρήγα Φεραίου, της Περιφέρεις Θεσσαλίας, του Γυμναστικού Συλλόγου Βελεστίνου, του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου και των Φίλων Νέων Αγίου Γεωργίου.
Μετά τις απονομές των αθλητών ανά κατηγορίες, τιμητική πλακέτα απονεμήθηκε στον αθλητή Σιδηρόπουλο Νίκο, διαμένοντα στο Δήμο Ρήγα Φεραίου, ο οποίος συμμετείχε στον Σπάρταθλο Δρόμο συμβάλλοντας έτσι στη διάδοση της αξίας του αθλητισμού εκπροσωπώντας την περιοχή του Δήμου.
O Αντιδήμαρχος, κ. Πρίντζος Νίκος και ο Δήμαρχος Δήμου Ρήγα Φεραίου, κ. Νασίκας Δημήτριος ευχαρίστησαν όλους του συμμετέχοντες και τους εθελοντές για το άψογο αποτέλεσμα του Ρήγειου Δρόμου.
Ο, κ. Πρίντζος τόνισε «Για μας ο Ρήγειος Δρόμος αποτελεί θεσμό για το Δήμο μας. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους εθελοντικά προσέφεραν τις υπηρεσίες τους. Ένα ευχαριστώ σε όσους αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν στις διαδρομές, στέλνοντας το μήνυμα ότι ο αθλητισμός ενώνει. Η όλο και πιο μεγάλη συμμετοχή του κόσμου μας δίνει το κίνητρο να είμαστε την κάθε χρονιά που έρχεται να ακόμη καλύτεροι στη διοργάνωση της εκδήλωσης, δίνοντας τη χαρά σε όλους τους αθλητές κάθε ηλικίας να συμμετέχουν και να στείλουν το μήνυμα «ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ».
Ο κ. Νασίκας αναφέρθηκε «Ο Ρήγειος Δρόμος αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες διοργανώσεις του Δήμου μας προσελκύοντας κόσμο όλων των ηλικιών από όλη τη Μαγνησία και όχι μόνο, και μεταδίδοντας το μήνυμα για τη σπουδαιότητα του αθλητισμού στην καθημερινότητα όλων. Ευχαριστώ όλον τον κόσμο που συμμετείχε και βοήθησε στη φετινή διοργάνωση. Ιδιαιτέρως, όμως, ευχαριστώ τον Λευτέρη Πασσιά για την πολυετή, ανεξάντλητη και ακατάπαυστη προσφορά του στον αθλητισμό. Είναι ο άνθρωπος που δίνεται όλα αυτά τα χρόνια ψυχή τε και σώματι και δημιουργεί «θαύματα» αθλητισμού στον Δήμο Ρήγα Φεραίου εμπνέοντας μικρούς και μεγάλους να υιοθετήσουν ως τρόπο ζωής τους την ενασχόληση τους με τον αθλητισμό. Το μεγαλύτερο κομμάτι επιτυχίας του Ρήγειου Δρόμου οφείλεται στον ίδιο που με το ήθος, τις γνώσεις και την πολυετή εμπειρία του στον αθλητισμό κατορθώνει κάθε χρόνο η συγκεκριμένη αθλητική διοργάνωση – εκδήλωση να έχει άριστο αποτέλεσμα».
Νικητές σύμφωνα με τις κατηγορίες ήταν οι εξής:
200μ. ΑΓΟΡΙΑ
1. Μπαμίχας Αθανάσιος Γ. Σ. Βελεστίνου
2. Παπαϊωάννου Χρήστος Γ. Σ. Βελεστίνου
3. Κουσκουρίδας Βασίλης Γ. Σ. Βελεστίνου
200μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1. Λιάμτσα Παρασκευή Γ. Σ. Βελεστίνου
2. Σαριώτη Ναταλία Γ. Σ. Βελεστίνου
3. Σαρακατσιάνου Έλενα Γ. Σ. Αλμυρού
400μ. ΑΓΟΡΙΑ
1. Κουβάτας Νίκος Βελεστίνο
2. Καράπαπας Δημήτριος Γ. Σ. Αλμυρού
3. Γουβάλας Παναγιώτης Γ. Σ. Βελεστίνου
400μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ
1. Κουσκουρίδα Γαβριηλία Γ. Σ. Βελεστίνου
2. Βέργα Φωτεινή Γ. Σ. Αλμυρού
3. Αποστολίνα Μαρία Γ. Σ. Βελεστίνου – Καλιακούδα Περσεφόνη Γ. Σ. Αλμυρού
2000μ. ΚΟΡΙΤΣΙΑ
2003-2004
1. Μετοχαράκη Μαρία Γ. Σ. Βελεστίνου 10΄30
2. Ντούρο Ρομίνα Γ. Σ. Βελεστίνου 11΄44
3. Μπαζούκη Στέλλα Α.Σ. Ωρίων 12’ 10
2005-2006
1. Παπασακελαρίου Σταυρούλα Γ.Σ. Νίκη Βόλου 10΄15
2. Βιδούρη Ελένη Ακαδημία Άτλας Βόλου 11΄40
3. Μπακοστέργιου Σοφία Γ.Σ. Βελεστίνου 11΄43
2000μ. ΑΓΟΡΙΑ
2003-2004
1. Μπατσκίνης Δημήτριος Ακαδημία Άτλας Βόλου 8΄25
2. Γεραμπίνης Αθανάσιος Ακαδημία Άτλας Βόλου 8΄28
3. Κασάπογλου Γεώργιος Γ.Σ.Βελεστίνου 8΄46
2005-2006
1. Εριάντο Γκάνο Ακαδημία Βελεστίνο 10΄15
2. Καλόγηρος Δημήτριος Γ.Σ.Βελεστίνου 10΄38
3. Βαϊόπουλος Αθανάσιος Χλόη 11΄15
7.600 μ. ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1) 16 – 19
1. Γκογκινούδη Παρασκευή Διεθνής Ένωση Αστυνομικών 34΄55
2. Νικολακοπούλου Αικατερίνη Σ. Φ. Νέων Αγίου Γεωργίου 42΄10

2) 20 – 29
1. Στυλιανίδη Ελευθερία Μάμαλης IRUN Θες/νικης 36΄00
2. Γκογκινούδη Μαρία Διεθνής Ένωση Αστυνομικών 36΄45
3. Βέργου Κατερίνα Ακαδημία Άτλας Βόλου 38΄10
3) 30 – 39
1. Πασσιά Ευγενία Γ.Σ. Βελεστίνου 35΄14
2. Καρατζιά Αικατερίνη Σ.Δ.Υ.Βόλου 36΄40
3. Χατζηγιαννίδη Χριστίνα Σ.Δ.Υ.Βόλου 42΄40
4) 40 – 49
1. Ρούστα Ρίτσα Σ.Δ.Υ. Βόλου 39΄00
2. Putz Catrin Σ. Δ.Υ. Βόλου 41΄15
3. Μπαρμπουνάκη Ανθή Σ.Δ.Υ.Βόλου 42΄50
5) 50 – 59
1. Παπαχρήστου Ευαγγελία Σ.Δ.Υ.Βόλου 40΄25
2. Πραγματευτή Νερατζούλα Σ.Δ.Υ.Βόλου 43΄20
3. Νάρη Χρύσα Σ.Δ.Υ.Βόλου 45΄15
7600μ. ΑΝΔΡΕΣ
1) 16 – 19
1. Ταμασιώτης Χρήστος Σ.Δ.Υ.Βόλου 29΄27
2. Χαχούδης Ιωάννης Α.Ο. Μαγνησίας 31΄11
3. Τσιότρας Στυλιανός Σ. Στεφανοβίκειου 33΄03
2) 20 – 29
1. Σαράντης Μιχαήλ, Σύλλογος Νεολαίας Βελεστίνου «ΕΝΟΔΙΑ» 31΄06
2. Ναμπίμ Αχμέτ Γ.Σ. Βόλου 33΄02
3. Μπαλόκας Δημήτριος Αλμυρός 35΄30
3) 30 – 39
1. Τσουρέλης Ζήσης Σ.Δ.Υ.Βόλου 28΄45
2. Μαγαλιός Κώστας Σ.Δ.Υ.Βόλου 29΄23
3. Κουτσουμπές Απόστολος Σ.Δ.Υ.Βόλου 31΄48
4) 40 – 49
1. Παπαλεξίου Αλέξης Σ.Δ.Υ.Βόλου 28΄39
2. Σιδηρόπουλος Νίκος Σ.Δ.Υ.Βόλου 29΄16
3. Καλαμάκης Αχιλλέας Σ.Δ.Υ.Βόλου 31΄12
5) 50 – 59
1. Πατσαρούχας Ηλίας Σ.Δ.Υ.Βόλου 36΄00
2. Πεγκλίδης Αλέξανδρος Ολυμπιάδα Μηχανιώνας 36΄43
3. Κουσκουρίδας Σωτήρης Σ.Δ.Υ.Βόλου 37΄00
6) 60 +
1. Βουρλογιάννης Αργύρης Σ.Δ.Υ.Βόλου 33΄29
2. Ακερμάν Μιχαήλ Σ.Δ.Υ.Βόλου 38΄10
3. Παπαδόπουλος Αθανάσιος Σ.Δ.Υ.Βόλου 38΄10
7) Μεγαλύτερος Αθλητής
Βασιλειάδης Σταύρος Σ.Δ.Υ.Βόλου 40΄15
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΝΔΡΩΝ
1. Παπαλεξίου Αλέξης Σ.Δ.Υ.Βόλου
2. Τσουρέλης Ζήσης Σ.Δ.Υ.Βόλου
3. Σιδηρόπουλος Νίκος Σ.Δ.Υ.Βόλου
ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1. Γκογκινούδη Παρασκευή Διεθνής Ένωση Αστυνομικών
2. Πασσιά Ευγενία Γ.Σ. Βελεστίνου
3. Καρατζιά Αικατερίνη Σ.Δ.Υ.Βόλου
Τον αγώνα τίμησαν με την παρουσία τους και απένειμαν μετάλλια και κύπελλα οι:
ΔΗΜΑΡΧΟΣ: Νασίκας Δημήτριος
ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Καλτσογιάννης Γεώργιος
ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ: Πρίντζος Νικόλαος
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ: Παπαϊωάννου Τριαντάφυλλος
ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ:
Παπατόλιας Γεώργιος & Κολοκοτρώνης Χρήστος
Πρ. ΠΡΟΕΔΡΟΣ Δ.Σ.ΦΕΡΩΝ: Παπαδάμ Γεώργιος
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Πασσιάς Ελευθέριος
ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ Α.Τ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Καρκάλης Στέφανος
ΠΡΟΕΔΡΟΣ Σ.Δ.Υ.ΒΟΛΟΥ: Κυριαζής Κωνσταντίνος
ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ: Μπούρα Μαρία
ΦΙΛΟΙ ΝΕΩΝ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ: Παντελίδης Απόστολος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΕΝΟΔΙΑ»: Τσιμπουκλής Δημήτριος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ: Νέμτσας Αθανάσιος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΤΩΝ: Μπομπότης Κωνσταντίνος
Α.Σ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ» :Γιάτσιος Κωνσταντίνος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ: Τζέκα Ματούλα
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ «ΥΠΕΡΕΙΑ ΚΡΗΝΗ» : Γουλέτσιου-Γούση Σταυρούλα
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ: Καλαμπακιώτης Γεώργιος
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ &ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ: Βιολντζή Δήμητρα
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ &ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ: Γιάτσου Στέλλα & Δανιλοπούλου Βάσω
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ: Κουσκουρίδας Αθανάσιος

ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

1) ΓΑΛΑΚΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΕΒΟΛ
2) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΦΕΡΩΝ
3) ΚΑΒΑ ΝΙΜΠΗΣ: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΝΙΜΠΗΣ
4) ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ: ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΕΙΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΕΙΤΕ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΗΤΑΝ:
1) Σ.Δ.Υ. ΒΟΛΟΥ
2) Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ
3) Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ
4) Ε. ΟΡΕΙΒΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
5) Γ.Σ. ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
6) Α.Ο. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
7) Γ.Σ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
8) ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ «ΑΤΛΑΣ» ΒΟΛΟΥ
9) Μάμαλης IRUN Θες/νίκης
10) Σ.Δ.Υ Τυρνάβου
11) Α.Σ. «ΟΡΙΩΝ» ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
12) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΦΕΡΩΝ
13) ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΕΝΟΔΙΑ» ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
14) ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
15) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΡΙΖΟΜΥΛΟΥ
16) ΕΣΤΙΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΟΝΤΙΩΝ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΑΛΥΤΡΩΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ»
17) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΒΟΛΙΩΤΩΝ Ν. ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
18) Α.Σ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ»
19) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
20) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΥΠΕΡΕΙΑ ΚΡΗΝΗ»
21) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
22) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
23) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ
24) ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΩΝ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ «ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ»

Επίσης, πολύτιμη η βοήθεια του Α.Τ. Βελεστίνου και του Διοικητή, κ. Στέφανου Καρκάλη, καθώς υπήρχε αστυνομικό προσωπικό καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα, επίσης τον Δ/τή του 304ΠΕΒ Σχη κ. Γεώργιο Ουρουμίδη, για την προσφορά στη σήμανση της διαδρομής, το Κέντρο Υγείας Βελεστίνου και το Προσωπικό του Προγράμματος «ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ».

Μοιρασου το.