Τους ισολογισμούς και τα αποτελέσματα χρήσεων των ετών 2014, 2015 και 2016 ενέκρινε κατά πλειοψηφία του Δημοτικό Συμβούλιο Οροπεδίου Λασιθίου μετά από την σχετική παρουσίαση-ενημέρωση που έκαναν ορκωτοί ελεγκτές. Μάλιστα όπως διαπιστώθηκε για τα έτη 2015 και 2016 καταγράφηκε πλεόνασμα, αποτέλεσμα που έκρινε θετικά ο Δήμαρχος Γιάννης Στεφανάκης.
«Ολοκληρώθηκε μια πολύ σημαντική διαδικασία και ο Δήμος «νοικοκυρεύτηκε» οικονομικά με μεθοδική εργασία και συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων στελεχών κάτι για το οποίο ευχαριστώ θερμά. Καταγράφεται μάλιστα πλεόνασμα, είναι βιώσιμος πλέον ο Δήμος Οροπεδίου, βρίσκεται σε στέρεες βάσεις και μπορεί να διεκδικεί ισότιμα για την περαιτέρω ανάπτυξη του» ανέφερε ο Δήμαρχος Γιάννης Στεφανάκης.
Επίσης το δημοτικό συμβούλιο Οροπεδίου Λασιθίου στην τελευταία συνεδρίαση του ενέκρινε ομόφωνα:
-Την υπογραφή διακήρυξης για την προώθηση του θεσμού της Ολυμπιακής
Εκεχειρίας μεταξύ του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου και του Δήμου Αρχαίας Ολυμπίας.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού