Με αφορμή τις σημερινές αντιδράσεις σχετικά με τη λειτουργία του Κέντρου Καταγραφής στην Πέτρα ο Δήμαρχος Λέσβου κ. Σπύρος Γαληνός, δήλωσε τα εξής.
“Θα ήθελα για ακόμα μια φορά να επισημάνω ότι, οι υλοποιούμενοι σχεδιασμοί για την αντιμετώπιση των αυξημένων μεταναστευτικών ροών και την όσο το δυνατόν ταχύτερη καταγραφή των παράτυπων μεταναστών και προσφύγων, είναι σωστά μελετημένοι και αποτελεσματικοί, όπως αποδεικνύεται από την αποσυμφόρηση του νησιού τις τελευταίες δυο μέρες.
Λόγω της εξαιρετικά δύσκολης κατάστασης, όσοι προσπαθούν να προκαλέσουν προβλήματα, επιχειρώντας με οποιοδήποτε τρόπο να ακυρώσουν αυτό το σχεδιασμό, καλό θα είναι να γνωρίζουν, ότι θα πρέπει να αναλάβουν και τις ευθύνες των πράξεών τους αν εξαιτίας τους το νησί επιστρέψει στην προτέρα πολύ άσχημη κατάσταση. Δηλώνω ξεκάθαρα ότι σε περίπτωση που κάτι τέτοιο συμβεί, δεν θα διστάσω να καταγγείλω πρόσωπα και κόμματα που υποδαυλίζουν τέτοιες καταστάσεις”
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού