Ο Δήμαρχος Μεγαρέων Γρηγόρης Σταμούλης με έγγραφό του (αριθμ.πρωτ: 22148.19.12.22) προς τον Υπουργό Εργασίας & κοινωνικών Υποθέσεων κ. Κωστή Χατζηδάκη και τον συναρμόδιο Υπουργό Εσωτερικών κ. Μάκη Βορίδη, το οποίο κοινοποιήθηκε και στους Βουλευτές της Περιφέρειας Δυτικής Αττικής αιτήθηκε την παράταση του προγράμματος οκτάμηνης κοινωφελούς εργασίας για τον Δήμο Μεγαρέων και ο κ. Χατζηδάκης ανακοίνωσε ότι εγκρίνεται η παράταση για ακόμη τέσσερις μήνες.
Ο κ. Σταμούλης στο έγγραφό του ανέφερε τα εξής:
« Σας γνωρίζουμε ότι στο Δήμο έχουν προσληφθεί άτομα διαφόρων ειδικοτήτων στο πλαίσιο της οκτάμηνης κοινωφελούς εργασίας, τα οποία καλύπτουν σημαντικές και επιτακτικές ανάγκες του Δήμου.
Το πρόγραμμα αυτό λήγει τέλος Ιανουαρίου 2023 και με δεδομένη την σοβαρή υποστελέχωση του Δήμου, η αποχώρηση των υπόψη υπαλλήλων θα δημιουργήσει σοβαραρότατα προβλήματα στην ομαλή λειτουργία του Δήμου και κατ’ επέκταση στις προς τους πολίτες προσφερόμενες υπηρεσίες.
Κατόπιν των παραπάνω παρακαλούμε, όπως παραταθεί το πρόγραμμα της οκτάμηνης κοινωφελούς εργασίας και παράλληλα δοθεί η δυνατότητα στο Δήμο, να προσλάβει άτομα, που θα καλύψουν τις ανάγκες, που έχουν προκύψει από την σταδιακή αποχώρηση δεκάδων υπαλλήλων χωρίς την αναπλήρωσή τους.»
Από το Γραφείο Τύπου του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων εξεδόθη χθές, 23 Ιανουαρίου 2023 η παρακάτω ανακοίνωση:
« Όπως δήλωσε ο Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων κ. Κωστής Χατζηδάκης παρατείνεται για τέσσερις (4) μήνες το πρόγραμμα “Προώθηση της Απασχόλησης μέσω προγραμμάτων Κοινωφελούς χαρακτήρα για 25.000 άτομα σε Δήμους , Περιφέρειες, Κέντρα Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφερειών, Υπηρεσίες Υπουργείων και άλλους φορείς”.»
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού