Από την Πλατεία Παρθεναγωγείου δόθηκε το Σάββατο 20 Μαΐου 2023 η εκκίνηση για την 5η Πανγυθειάδα 2023. Η αθλητική εκδήλωση ήταν μια συνδιοργάνωση του Δήμου Ανατολικής Μάνης με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της πόλης του Γυθείου και το τμήμα στίβου του Πανγυθεατικού.
Η διοργάνωση περιλάμβανε αγώνες για παιδιά και τον γύρο της πόλης ενηλίκων 5 χλμ. Στην εκδήλωση έτρεξαν δρομείς κάθε ηλικίας από διάφορα μέρη της Ελλάδος. Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης έδωσε στους τερματίσαντες αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια ενώ για τους τρεις πρώτους νικητές επεφύλασσε και κύπελλο.
Μετά το πέρας των αγώνων ακολούθησε γνωριμία των παιδιών με τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή Ορεινού τρεξίματος Μανιάτη Δημήτρη θεοδωρακάκο.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού