Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 26 Φεβρουαρίου το καθιερωμένο πλέον έθιμο του αερόστατου στα Μέγαρα (στην πλατεία Αγίου Λαυρεντίου – Κουρκούρι). Μετά την αναγκαστική διακοπή που επέβαλε η πανδημία, ήταν μάλλον αναμενόμενη η αθρόα προσέλευση του κόσμου, που αγκάλιασε το έθιμο, τόσο σε επίπεδο συμμετοχών όσο και σε επίπεδο θεατών, που κυριολεκτικά γέμισαν την πλατεία και τους γύρω δρόμους. Την επιτυχία της εκδήλωσης απέδειξαν επίσης οι φωνές και τα γέλια του κόσμου, που σκέπαζαν τη μουσική.
Το έθιμο έχει βαθιές ρίζες, άνω των εκατό ετών όπως λέγεται, με τα πρώτα αερόστατα να φτιάχνονται από φύλλα χαρτιού με κόλλα από αλεύρι. Παλαιότερα δεν είχε σταθερή ημερομηνία, αλλά “απλωνόταν” σε όλη την περίοδο της αποκριάς. Τα τελευταία χρόνια, η εθελοντική ομάδα “ΑΟ Κούρος” καθιέρωσε το έθιμο να διεξάγεται την Κυριακή της Τυρινής και να περιλαμβάνεται στις αποκριάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Μεγαρέων, ο οποίος και παραχωρεί τα βραβεία, την καύσιμη ύλη και το χώρο, ενώ φροντίζει και για την προβολή του εθίμου. Σημειωτέον ότι, πέραν της αναβίωσης του εθίμου και της συμμετοχής στη διοργάνωση, η ομάδα “Κούρος” παρείχε και δωρεάν σεμινάρια κατασκευής αερόστατου, τόσο στα Μέγαρα όσο και στη Νέα Πέραμο.
Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, ο Δήμαρχος Μεγαρέων Γρηγόρης Σταμούλης, δήλωσε:
«Ένα έθιμο που το χαίρονται μικροί και μεγάλοι. Σήμερα στο πέταγμα του αερόστατου το πλήθος του κόσμου ήταν το μεγαλύτερο, που έχει συγκεντρωθεί ποτέ. Θερμά συγχαρητήρια σε όσους έλαβαν μέρος, έστω και ως θεατές. Ιδιαίτερος έπαινος αξίζει στους νικητές της κάθε κατηγορίας.
Ευχαριστούμε πολύ την Εθελοντική Ομάδα Μεγάρων Α.Ο ΚΟΥΡΟΣ, που αναβίωσε το έθιμο, για την συμμετοχή της στην διοργάνωση, αλλά και για την εκπαίδευση που παρείχε σε παιδιά για την κατασκευή του αερόστατου.»
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού