Το πρώτο κουδούνι για τη νέα σχολική χρονιά χτύπησε σήμερα στα σχολεία του Δήμου Χερσονήσου. Ο δήμαρχος, κ. Γιάννης Μαστοράκης, ο οποίος παρέστη στις τελετές αγιασμού στο Δημοτικό Σχολείο Γουρνών και στο σχολικό συγκρότημα που βρίσκεται στην πρώην αμερικανική βάση και περιλαμβάνει το Μουσικό Σχολείο, το Καλλιτεχνικό Σχολείο, το Γυμνάσιο και το ΓΕΛ Γουβών, ευχήθηκε σε όλους καλή πρόοδο και μια δημιουργική χρονιά παρά τις αντιξοότητες, με υγεία και προκοπή.
Στο μήνυμά του ανέφερε, μεταξύ άλλων: «Στην αφετηρία του σχολικού έτους, στην αρχή μιας ατομικής – με σημείο αναφοράς το μαθητή – αλλά και συλλογικής προσπάθειας, μαζί με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς, στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε, η δημοτική αρχή παραμένει στο πλευρό της σχολικής κοινότητας. Οι συνθήκες στις οποίες καλούμαστε να λειτουργήσουμε είναι κάθε άλλο παρά ιδανικές, αλλά με υπομονή και αποφασιστικότητα δε σταματάμε να αγωνιζόμαστε για να εξασφαλίσουμε στα παιδιά μας το σχολικό περιβάλλον που τους αξίζει. Όπως κάθε χρόνο, η νέα σχολική χρονιά φέρνει αγωνίες, προκλήσεις, αλλά και ελπίδες. Η παιδεία είναι ο βασικός πυλώνας για την όποια ανάπτυξη επιδιώκουμε. Οφείλουμε λοιπόν, πρωτίστως να εξασφαλίζουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες εκπαίδευσης-αγωγής στη νεολαία μας, εάν πραγματικά θέλουμε να στηρίξουμε τη χώρα και την κοινωνική συνοχή. Καλή χρονιά και καλή δύναμη σε όλους!»
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού