Με την ανακύκλωση, πετυχαίνουμε να μην ρυπαίνεται το περιβάλλον, να εξοικονομείται ενέργεια και πρώτη ύλη. Με την Ανταποδοτική Ανακύκλωση, έχουμε επιπλέον ένα άμεσο οικονομικό όφελος, κάτι που ασφαλώς συνέβαλε στην υψηλή συμμετοχή των συμπολιτών μας, αυτά τα έξι χρόνια από τότε που στήθηκε το πρώτο “σπιτάκι” της Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης στην Πλατεία Ολυμπιονικών (πρώην ΕΡΚΙΣ) στα Μέγαρα.
Σε κεντρικό σημείο της Νέας Περάμου (Πλαστήρα και ΠΕΟΑΚ), εγκαταστάθηκε ένα ακόμη “σπιτάκι” της Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης, οδηγώντας το Δήμο μας ένα βήμα ακόμη προς την κατεύθυνση του “Green City”.
Ο Δήμαρχος Μεγαρέων Γρηγόρης Σταμούλης δήλωσε σχετικά:
«Στη Νέα Πέραμο και σε κεντρικό σημείο, στήθηκε ακόμα ένα σύστημα ανταποδοτικής ανακύκλωσης, στο οποίο ο κάθε πολίτης, που ανακυκλώνει, λαμβάνει κουπόνια, που χρησιμοποιεί για αγορά προϊόντων. Με αυτό το σύστημα ενισχύεται κι άλλο το ρεύμα της ανακύκλωσης, το οποίο συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος και στην οικονομία του Δήμου.»
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού