Με την προσδοκία μιας ακόμη επιτυχημένης και αποτελεσματικής παρουσίας, συμμετέχει η Περιφέρεια Κρήτης με δικό της περίπτερο στην διεθνή έκθεση τουρισμού ΙΤΒ 2015 που πραγματοποιείται από 4 έως 8 Μαρτίου στο Βερολίνο.
Στην πιο σημαντική τουριστική διοργάνωση σε ευρωπαϊκό επίπεδο, την Περιφέρεια Κρήτης εκπροσωπούν ο Αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου Eυριπίδης Κουκιαδάκης, , ο Εντεταλμένος Σύμβουλος Τουρισμού Μιχάλης Βαμιεδάκης, και ο Εκτελεστικός Γραμματέας της Περιφέρειας Κρήτης Νίκος Ραπτάκης,.
Στους εκθεσιακούς χώρους, οι εκπρόσωποι της Περιφέρεια Κρήτης εφαρμόζοντας τη στοχευμένη στρατηγική προσέγγισης, θα συναντηθούν με tour operators, αεροπορικές εταιρείες και άλλους τουριστικούς φορείς, που περιλαμβάνονται σε εκτεταμένη λίστα ραντεβού που έχουν ήδη προγραμματιστεί, προκειμένου να διερευνήσουν τις δυνατότητες αυξημένης συνεργασίας που θα επιτρέψουν την εισροή ενός συνεχώς αυξανόμενου αριθμού Γερμανών τουριστών στην Κρήτη .
Επιπλέον, την Πέμπτη 5 Μαρτίου στο πλαίσιο της έκθεσης, πραγματοποιήθηκε παράλληλη εκδήλωση σε Ελληνικό εστιατόριο στο Βερολίνο, με προσκεκλημένους εκπροσώπους των μεγαλύτερων Γερμανικών μέσων μαζικής ενημέρωσης. Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωσή τους για τις εξελίξεις του τουρισμού στο νησί, η απόλαυση της Κρητικής γαστρονομίας και η συμμετοχή τους σε διαγωνισμό με έπαθλο ένα ταξίδι στην Κρήτη!
Η γνωριμία και η επαφή των Γερμανών με ποικίλες μορφές του τουριστικού προϊόντος της Κρήτης ακόμα και τις λιγότερο γνωστές πτυχές του, είναι το σημαντικότερο όπλο των εκπροσώπων της Περιφέρειας Κρήτης, προκειμένου οι Γερμανοί να αγαπήσουν το νησί και να πεισθούν πως αποτελεί τον ιδανικότερο προορισμό για τις διακοπές τους.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
- Τίμησαν τη μνήμη όσων πολέμησαν και αντιστάθηκαν για τίς αξίες και τα ιδανικά της πατρίδας- Στη Χανδρού του Δήμου Μινώα Πεδιάδας
- Η παράσταση «Αρνητικοί Χώροι» στο Κηποθέατρο «Νίκος Καζαντζάκης» από τη Δημοτική Σχολή χορού της ΑΑΗ ΑΕ ΟΤΑ
- 30η Πρόσκληση Δημοτικής Επιτροπής
- Με μεγάλη επιτυχία η μουσική παράσταση «Σκύλος στο Δρόμο» από το Δήμο Ηρακλείου
- ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ TO ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ – MINOAN ROBOTSPORTS COMPETITION JUNIOR ΧΘΕΣ, ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΙΟΥΝΙΟΥ, ΣΤΟ ΦΙΛΩΝΙΔΕΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΛΙΜ. ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΥ.
- «Πράσινες» δωρεάν μετακινήσεις από τον Δήμο Αλεξανδρούπολης με ηλεκτρικά ποδήλατα
- Ανακοίνωση του Δήμου Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη για το γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης
- Έρχεται η 5η Χαρτοδιαδρομή το Σάββατο 15 Ιουνίου στο Δήμο Ηρακλείου από την Αντιδημαρχία Εθελοντισμού